Kurallar ve Politikalar

Genel İlan Verme Kuralları 
İlan başlığında ve ilan açıklama bölümünde sadece ilgili ilan hakkındaki bilgiler yer almalıdır. 
İlan başlığında ve ilan açıklama bölümlerde reklam içerikli yazı yazılmaması, link ve ürüne ait fotoğrafların eklenmemesi gerekmektedir. 
Yayınlanmak istenen ilanlarda kullanılan fotoğraflar ve videolar, satılana / kiralanana ait olmalıdır. Yayınlanan içerikler, fotoğraf, video veya link olarak ilana eklenen görüntüler hakkında ATIK MARKET'in herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. 
İlan girişlerinde belirtilen kriterlerde ve detaylarda doğru bilgiler yer almalıdır. 
Eklenen fotoğrafların ve videoların, telefon numarası veya farklı web sitelerinin link, logo ya da isimleri yer almamalıdır. Seçili vitrin resmi olarak işaretlenen görsellerde; firma logoları, telefon numarası, web sitelerinin linki, renkli arka plan, renkli çerçeve, metin içerikleri, firma isimleri, photoshop ve benzeri uygulamalarla eklentiler yer almamalıdır. 
Sistem içerisindeki farklı bir kullanıcının fotoğrafı / fotoğrafları kullanılmamalıdır. 
Bir mülk veya ürünü satmak için ayrı, kiralamak için ayrı ilan verilmelidir. Aynı ilanda hem satılık hem kiralık detayları bulunamaz. 
Girilen bir ilanın aynısı, ilk girilen ilan silinerek sisteme yeniden girilemez. Bir ilanın silinip sisteme tekrar yeni baştan girilmesi ve benzeri nitelikteki faaliyetleri gerçekleştiren üyelerin bu ilanları silinebilir, üyelikleri dondurulabilir veya üyelikleri iptal edilebilir. 
Her bir ilan için farklı resimler kullanılmalıdır, aynı konumda dahi olsa aynı resim ikinci bir ilanda kullanılmamalıdır. 
Emlak ilan girişleri mutlaka mal sahibi tarafından veya mal sahibinin onayı alınarak yapılmalıdır. Bu sorumluluk ilan verene aittir. Mal sahibinin itirazı doğrultusunda üyelerin bu ilanları silinebilir, üyelikleri dondurulabilir veya üyelikleri iptal edilebilir. 
İlan açıklama bölümlerinde web sayfası, mail adresi ve firma iletişim bilgilerine yer verilmemelidir. Telefon numarası ve kullanıcı adı sadece “Kullanıcı bilgileri” bölümünde yayınlanmalıdır. Mağaza kullanıcıları mağazaları için tanıtım sayfası hazırlayarak iletişim ve adres bilgilerini bu alanda yayınlayabilirler ancak web sayfası ve mail adreslerini belirtmemeleri gerekir 
Satılan ya da kiralanan ürünler Satıldı / Kiralandı olarak tekrar yayına verilemez. Satış işleminin devam ettiği izlenimi yaratan ya da tüketiciyi aldatma ve yanıltma ihtimali yaratabilecek “opsiyonlanmıştır', “kaporası alınmıştır”, "satılmıştır", "ilginiz için teşekkürler" gibi ya da bunlara benzer anlamda ibareler içeren ilanlar yayına alınmaz, yayında olan ilanlar yayından kaldırılır. 
İlan verme aşamasında, ilana ait atikmarket.com tarafından belirlenmiş bazı kriterler için girilen bilgiler, ilan veren tarafından sonradan değiştirilemez, ilan veren bu konuda itirazda bulunmayacağını peşinen kabul etmektedir. ATIK MARKET hangi kriterlere ait bilgilerin değiştirilemeyeceğini belirleme, zaman içinde belirlediği kriterlerde değişiklik yapma ve değişiklik yapma tarihi itibariyle belirlediği kriterleri tüm ilanlara uygulama hakkını saklı tutmaktadır.” 
13 Eylül 2018 tarihli "Türk Parasının Kıymetini Koruma hakkında 32 sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar"da, 6 Ekim 2018 tarihli “Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ”de ve 16 Kasım 2018 tarihli ve 30597 sayılı Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ'de belirtilen sözleşme tiplerine dair kategorilerdeki ilanların fiyat bilgilerinin Türk Lirası olarak girilmesi gerekmektedir. 
"Yasaklı Ürünler Listesi”nde yer alan ürünlerle ilgili ilan verilemez. 
Atık Market, üyeleri, kullanıcıları, alıcıları ve satıcıları; ATIK MARKET'in Yer Sağlayıcı ve Aracı Hizmet Sağlayıcı sıfatıyla; ilanı yayınlanan ürünlerin satışı için elektronik ticaret ortamı sunduğunu, ilanı yayınlanan ürünlerle ilgili satıcı, tedarikçi, imalatçı, ithalatçı, bayi gibi herhangi bir sıfatının bulunmadığını; bu sebeple ürünle ilgili tedarik, teslim ve iade işlemleri de dahil olmak üzere her tür talep ve şikayetin tek muhatabının Satıcı olduğunu;  ürün’ün ayıplı olup olmadığı, tedariki, teslimi, iadesi de dahil hiçbir aşamada ATIK MARKET’in hukuki/cezai herhangi bir sorumluluğunun bulunmayacağını, ATIK MARKET’in sayılan işlemlere taraf olmadığını kabul, beyan ve taahhüt eder. 
Satılık veya kiralık ürünler / araçlar için temsili fiyat verilmemesi gerekmektedir. 

 

İlan Verme Kuralları - İş İlanları 
İlan başlığında ve ilan açıklama bölümünde sadece iş hakkındaki bilgiler yer almalıdır. 
İlan başlığında ve ilan açıklama bölümünde reklam içerikli yazı yazılmaması, link ve fotoğraf eklenmemesi gerekmektedir. 
Yayınlanmak istenen ilanlarda kullanılan fotoğraflar içerikle uyumlu olmalıdır. 
İlan girişlerinde belirtilen kriterlerde doğru bilgiler yer almalıdır. 
Eklenen fotoğrafların içeriğinde firma logoları veya farklı web sitelerinin link ya da isimleri yer almamalıdır. Seçili vitrin resmi olarak işaretlenen görsellerde; firma logoları, telefon numarası, web sitelerinin linki, renkli arka plan, renkli çerçeve, metin içerikleri, firma isimleri, photoshop ve benzeri uygulamalarla eklentiler yer almamalıdır. 
Sistem içerisindeki farklı bir kullanıcının ilanının fotoğrafları kullanılmamalıdır. 
atikmarket.com’da bir işe ait sadece bir ilan verilebilir. 
Girilen bir ilanın aynısı, ilk girilen ilan silinerek sisteme yeniden girilemez. Bir ilanın silinip sisteme tekrar yeni baştan girilmesi ve benzeri nitelikteki faaliyetleri gerçekleştiren üyelerin bu ilanları silinebilir, üyelikleri dondurulabilir veya üyelikleri iptal edilebilir. 
Yurt dışında istihdam etmek için iş/eleman arama ilanları verilemez. 
İlan açıklama bölümlerinde web sayfası, mail adresi ve firma iletişim bilgilerine yer verilmemelidir. Telefon numarası ve kullanıcı adı sadece "Kullanıcı bilgileri" bölümünde yayınlanmalıdır. 
İlan başlığı veya açıklamasında "alınır", "aranıyor" vb. ibarelere yer verilemez. 
İlan verme aşamasında, ilana ait Atikmarket.com tarafından belirlenmiş bazı kriterler için girilen bilgiler, ilan veren tarafından sonradan değiştirilemez, ilan veren bu konuda itirazda bulunmayacağını peşinen kabul etmektedir. Atikmarket.com hangi kriterlere ait bilgilerin değiştirilemeyeceğini belirleme, zaman içinde belirlediği kriterlerde değişiklik yapma ve değişiklik yapma tarihi itibariyle belirlediği kriterleri tüm ilanlara uygulama hakkını saklı tutmaktadır.” 

13 Eylül 2018 tarihli "Türk Parasının Kıymetini Koruma hakkında 32 sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar"da, 6 Ekim 2018 tarihli “Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ”de ve 16 Kasım 2018 tarihli ve 30597 sayılı Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’e göre danışmanlık sözleşmelerine dair ilanların fiyat bilgilerinin Türk Lirası olarak girilmesi gerekmektedir. 

Önemli Bilgilendirmeler: 
İlan verilirken girilen adres bilgileri Atikmarket.com’un adres güncelleme konusunda hizmet aldığı firmanın ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün güncel verilerine uygun olarak düzenli olarak güncellenmektedir. 
Atikmarket.com’da bir ürüne ait sadece bir ilan verilebilir. Aynı ürüne ilişkin birden fazla ilan verilmesi durumunda, fazla verilen ilan/ilanlar yayından kaldırılır ve bu ilan/ilanlar paketten/ilan limitinden düşülür, iade edilmez. 

Doping Kullanım Kuralları 

Acil İlanlar Doping Kuralları 
1.Yalnızca atikmarket.com ilan verme kurallarına uygun ilanlara Acil Acil Dopingi alınabilir. 

2.ATIK MARKET, Doping kurallarını, çeşitlerini ve kullanım şartlarını herhangi bir bildirimde bulunmadan dilediği zamanda değiştirebilir. Bu değişiklikler “PORTAL”da yayımlanması üzerine geçerli ve bağlayıcı olacaktır. 

3.Kredi kartı ile yapılan doping ödemelerin iadeleri yine aynı yöntemle kredi kartına iade edilir. 

4.Kredi kartı ile yapılan doping ödeme işlemlerinde ATIK MARKET’in anlaşmalı ödeme kuruluşları ve kredi kartınızı size tahsis eden banka haricinde kimsenin bilgilerinize erişim imkânı bulunmamaktadır. Kredi kartı işlem sayfası kart bilgilerini doğrudan banka POS sistemine/anlaşmalı ödeme kuruluşuna iletmekte ve işlem sonucunu işlemi yapan Üye’ye bildirmektedir. Kredi kartı bilgileri e-posta veya benzeri yöntemlerle aktarılmamaktadır. 

5.Alınan her doping, ait olduğu ilan numarası için geçerlidir, başka bir ilana devredilemez. 

6.Tekil dopingler, ödemenin başarılı olması üzerine satın alınan ilana hemen uygulanır. Toplu dopingler ise ödemenin başarılı olması üzerine 180 günlük süre içerisinde ilana üye tarafından uygulanır. 

7.İlan en az doping satın alınan süre kadar yayında kalır. İlanın normal süresi içinde satın alınan ve yayınlanan Acil Acil dopingi, ilanın yayında kalma süresini etkilemez. 

8.Doping alınan ilanda ilk yer alan ürün dışında farklı bir ürün satışı yapılamaz 

9.“Acil Acil” dopingi, bir ilanın atikmarket.com ana sayfasında yer alan “Acil İlanlar” adı verilen özel kategoride listelenmesini sağlar. 

10.“Acil İlanlar” dopingi almış bir ilan, ilanları görüntüleyen kullanıcının görünüm ve sıralama ölçütlerine bağlı olarak özel kategorisinde listelenir. 

11. Üye’nin üçüncü kişilere ait verileri ilanda kullanması durumunda, Kişisel Verilerin korunmasından, işlenmesinden, aktarılmasından ve KVKK kapsamındaki tüm yükümlülüklerden kendisinin sorumlu olduğunu, ATIK MARKET’in kendi sistemlerinde internet sitesinin kullanımı için zorunlu olarak topladığı kişisel veriler dışındaki hiçbir kişisel veri için KVKK kapsamında herhangi bir yükümlülüğünün ve sorumluluğunun olmadığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Üye; ilan içine girdiği kişisel verinin korunması yükümlülüğüne aykırı hareket etmesi veya bu verilerin işlenmesi, aktarılması veya sair surette bir işleme konu edilmesi ve bu kullanımın bir ihlal meydana getirmesi durumunda, Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun veya idari makamların veya mahkemelerin kişisel verilerle ilgili olarak verdikleri kararlar neticesinde ATIK MARKET’in bir zarara uğraması durumunda bu zararı ilk talepte nakden ve defaten tazmin edeceğini kabul, beyan ve taahhüt eder. 

12. Aşağıdaki durumlarda doping ücreti iade edilir: 
a.  ATIK MARKET’in İlan Yayınlama Kuralları’na aykırılık teşkil etmesi nedeniyle ilanın yayına alınmaması halinde. 
b.  Marka hakları ihlali gibi ilanın yayınlanmasına ilişkin kanuni bir engelin bulunması halinde. 
c.  atikmarket.com’dan kaynaklanan teknik hatalar (ilanın yayınlanamaması, ilanın görüntülenememsi vb) halinde. 
d.  Zaman içinde mevzuatta veya ATIK MARKET’in İlan Yayınlama Kuralları’nda yapılan değişiklik nedeniyle ilanın yayından kaldırılması halinde. 

13. Aşağıdaki durumlarda ise doping ücreti iade edilmez: 
a.  Dopingin süresi bitmeden ilanın kullanıcı tarafından yayından kaldırılması halinde. 
b.  Daha önce ilan verme kurallarına uygun bir şekilde Acil İlanlar Dopingi satın alınmış ilan, daha sonra kullanıcı tarafından yapılan değişiklikle (fotoğraf değişikliği ve/veya eklenmesi, açıklama eklenmesi ve/veya değiştirilmesi vb.) bu kurallara uygunsuz duruma geldiğinde. 
c.  Kullanıcının üyelik sözleşmesindeki maddeleri ihlal etmesinden dolayı atikmarket.com üyeliğinden çıkartılması durumunda. 

Anasayfa Vitrini Doping Kuralları 
1.Yalnızca atikmarket.com ilan verme kurallarına uygun ilanlar Anasayfa Vitrini Dopingi alabilir. 

2. ATIK MARKET, Doping kurallarını, çeşitlerini ve kullanım şartlarını herhangi bir bildirimde bulunmadan dilediği zamanda değiştirebilir. Bu değişiklikler “PORTAL”da yayımlanması üzerine geçerli ve bağlayıcı olacaktır. 

3. Kredi kartı ile yapılan doping ödemelerin iadeleri yine aynı yöntemle kredi kartına iade edilir. 

4. Kredi kartı ile yapılan doping ödeme işlemlerinde ATIK MARKET’in anlaşmalı ödeme kuruluşları ve kredi kartınızı size tahsis eden banka haricinde kimsenin bilgilerinize erişim imkanı bulunmamaktadır. Kredi kartı işlem sayfası kart bilgilerini doğrudan banka POS sistemine/anlaşmalı ödeme kuruluşuna iletmekte ve işlem sonucunu işlemi yapan Üye’ye bildirmektedir. Kredi kartı bilgileri e-posta veya benzeri yöntemlerle aktarılmamaktadır. 

5. Alınan her doping, ait olduğu ilan numarası için geçerlidir. Başka bir ilana devredilemez. 

6.Tekil dopingler, ödemenin başarılı olması üzerine satın alınan ilana hemen uygulanır.  

7. Anasayfa Vitrini dopingi satın alınan her ilan, atikmarket.com’un onayına düşer. Doping yayın süresi ilan onaylanıp yayınlandığı andan itibaren başlar. 

8.İlan en az doping satın alınan süre kadar yayında kalır. İlanın normal süresi içinde satın alınan ve yayınlanan Anasayfa Vitrin dopingi, ilanın yayında kalma süresini etkilemez. 

9. Anasayfa Vitrini 4 satır ve 5 sütundan oluşur. Toplam 20 ilan aynı anda görüntülenir. 

10. Vitrinler her sayfa yenilemede bir yenilenir. Vitrine çıkacak ilanlar Anasayfa Vitrini Dopingi almış ve diğerlerinden daha az görüntülenenler öncelikli olmak üzere sistem tarafından rastgele seçilir. Vitrine çıkan ilanların satır ve sütun pozisyonları tamamen rastgeledir. 

12. Her bir ilanın kaç defa vitrine çıktığı sistem tarafından kayıt altında tutulur. 

13.Doping alınan ilanda ilk yer alan ürün dışında farklı bir ürün satışı yapılamaz. 

14.Anasayfa Vitrini Dopingi almış ilanlar atikmarket.com ana sayfasında “Anasayfa Vitrini” adı altında, ilan verme veya güncelleme aşamasında yüklenmiş veya değiştirilmiş olan ve “Vitrin Fotoğrafı” olarak işaretlenmiş fotoğrafının 342X398 pixel büyüklüğündeki küçük fotoğrafı ile yer alır. "Vitrin Fotoğrafları"nda arka plan beyaz olmalıdır ve sadece ürün fotoğrafı kullanılmalı, herhangi bir yazı bulunmamalıdır. 

15.Vitrin fotoğrafı belirlenmeyen ya da fotoğraf yüklenmemiş olan ilanlarda bu küçük fotoğraf yerine “Bu ilana ait fotoğraf yoktur” ibaresi yer alır. 

16.Vitrin fotoğrafı olarak firma logosu, firma ismi seçilememektedir. Bu şekilde olan ilanlar yayına alınmamakta/yayından kaldırılmaktadır. 

17.Fotoğrafın hemen altında, ilan başlığının ilk 40 karakteri (boşluklar dâhil) görüntülenecektir. 

18.Fare imleci ile ilgili ilanın küçük fotoğraf veya ilan başlığının ilk 13 karakteri üzerine gelindiğinde tüm ilan başlığı görüntülenebilir. 

19.Fotoğraflar, üye adı, cep telefonu da dahil olmak üzere ilan içeriğinde bulunan ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun kapsamında kişisel veri teşkil edebilecek ve üye tarafından ATIK MARKET’e girilen veriler ATIK MARKET tarafından Ana Sayfa Vitrini Dopingi fonksiyonunun kullandırılması amacıyla toplanmaktadır. Üye bu verilerin toplanmasının Ana Sayfa Vitrini Dopingi fonksiyonunun kullandırılabilmesi için zorunlu bir unsuru olduğunu, aksi takdirde bu hizmetten yararlanmasının mümkün olmadığını bildiğini kabul ve beyan eder. Kişisel Verilerin Korunması Hakkında detaylı bilgi için “Gizlilik ve Kullanım” sayfası altında “Kişisel Verilerin Korunması” sayfası ziyaret edilmelidir. 

20.Piyasa fiyatının çok altında, gerçekçi olmayan fiyatlarla satılmak istenen ürünlere ait yanıltıcı ilanlar için Anasayfa Vitrin Dopingi satın alınamaz. 

21.Üye’nin üçüncü kişilere ait verileri ilanda kullanması durumunda, Kişisel Verilerin korunmasından, işlenmesinden, aktarılmasından ve KVKK kapsamındaki tüm yükümlülüklerden kendisinin sorumlu olduğunu, ATIK MARKET’in kendi sistemlerinde internet sitesinin kullanımı için zorunlu olarak topladığı kişisel veriler dışındaki hiçbir kişisel veri için KVKK kapsamında herhangi bir yükümlülüğünün ve sorumluluğunun olmadığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Üye; ilan içine girdiği kişisel verinin korunması yükümlülüğüne aykırı hareket etmesi veya bu verilerin işlenmesi, aktarılması veya sair surette bir işleme konu edilmesi ve bu kullanımın bir ihlal meydana getirmesi durumunda, Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun veya idari makamların veya mahkemelerin kişisel verilerle ilgili olarak verdikleri kararlar neticesinde ATIK MARKET’in bir zarara uğraması durumunda bu zararı ilk talepte nakden ve defaten tazmin edeceğini kabul, beyan ve taahhüt eder. 

22.Aşağıdaki durumlarda doping ücreti iade edilir: 
a.ATIK MARKET’in İlan Yayınlama Kuralları’na aykırılık teşkil etmesi nedeniyle ilanın yayına alınmaması halinde. 
b.Marka hakları ihlali gibi ilanın yayınlanmasına ilişkin kanuni bir engelin bulunması halinde. 
c.atikmarket.com’dan kaynaklanan teknik hatalar (ilanın yayınlanamaması, ilanın görüntülenememesi vb.) halinde. 
d.Zaman içinde mevzuatta veya ATIK MARKET’in İlan Yayınlama Kuralları’nda yapılan değişiklik nedeniyle ilanın yayından kaldırılması halinde. 

23.Aşağıdaki durumlarda ise doping ücreti iade edilmez: 
a.Dopingin süresi bitmeden ilanın kullanıcı tarafından yayından kaldırılması halinde. 
b.Daha önce ilan verme kurallarına uygun bir şekilde Anasayfa Vitrini Dopingi satın alınmış ilan, daha sonra kullanıcı tarafından yapılan değişiklikle (fotoğraf değişikliği ve/veya eklenmesi, açıklama eklenmesi ve/veya değiştirilmesi vb.) bu kurallara uygunsuz duruma geldiğinde. 
c.Kullanıcının üyelik sözleşmesindeki maddeleri ihlal etmesinden dolayı atikmarket.com üyeliğinden çıkartılması durumunda. 

  

Arama Vitrini Doping Kuralları 
1.Yalnızca atikmarket.com ilan verme kurallarına uygun ilanlar Detaylı Arama Vitrini Dopingi alabilir. 

2.ATIK MARKET, Doping kurallarını, çeşitlerini ve kullanım şartlarını herhangi bir bildirimde bulunmadan dilediği zamanda değiştirebilir. Bu değişiklikler “PORTAL”da yayımlanması üzerine geçerli ve bağlayıcı olacaktır. 

3.Kredi kartı ile yapılan doping ödemelerin iadeleri yine aynı yöntemle kredi kartına iade edilir. 

4.Kredi kartı ile yapılan doping ödeme işlemlerinde ATIK MARKET’in anlaşmalı ödeme kuruluşları ve kredi kartınızı size tahsis eden banka haricinde kimsenin bilgilerinize erişim imkanı bulunmamaktadır. Kredi kartı işlem sayfası kart bilgilerini doğrudan banka POS sistemine/anlaşmalı ödeme kuruluşuna iletmekte ve işlem sonucunu işlemi yapan Üye’ye bildirmektedir. Kredi kartı bilgileri e-posta veya benzeri yöntemlerle aktarılmamaktadır. 

5.Alınan her doping, ait olduğu ilan numarası için geçerlidir. Başka bir ilana devredilemez. 

6.Tekil dopingler, ödemenin başarılı olması üzerine satın alınan ilana hemen uygulanır.  

7.Detaylı Arama Vitrin dopingi sadece web ara yüzünde gösterilir. Mobil uygulamalarda ve mobil sitede bu doping alanı bulunmamaktadır. 

8.İlan en az doping satın alınan süre kadar yayında kalır. İlanın normal süresi içinde satın alınan ve yayınlanan Detaylı Arama dopingi, ilanın yayında kalma süresini etkilemez. 

9.Detaylı Arama Vitrini 4 satır ve 5 sütundan oluşur. Toplam 20 ilan aynı anda görüntülenir. 

10.Detaylı arama sayfasında kategori seçimi tamamlanana kadar Vitrin’de tüm detaylı arama dopingi almış olan ilanlar, kategori seçimi tamamlandıktan sonra ise yalnızca ilgili kategorilerde yer alan detaylı arama vitrini dopingi almış olan ilanlar gösterilir. 

11.Vitrinler her sayfa yenilemesinde bir yenilenir. Vitrine çıkacak ilanlar Detaylı Arama Vitrini Dopingi almış ve diğerlerinden daha az görüntülenenler öncelikli olmak üzere sistem tarafından rastgele seçilir. Vitrine çıkan ilanların satır ve sütun pozisyonları tamamen rastgeledir. 

12.Her bir ilanın kaç defa vitrine çıktığı sistem tarafından kayıt altında tutulur. 

13.Doping alınan ilanda ilk yer alan ürün dışında farklı bir ürün satışı yapılamaz. 

14.Detaylı Arama Vitrini Dopingi alınmış bir ilan, detaylı arama yapılan sayfada “Vitrin” adı altında, ilan verme veya güncelleme aşamasında yüklenmiş veya değiştirilmiş olan ve “Vitrin Fotoğrafı” olarak işaretlenmiş fotoğrafının 342X398 pixel büyüklüğündeki küçük fotoğrafı ile yer alır. "Vitrin Fotoğrafları"nda arka plan beyaz olmalıdır ve sadece ürün fotoğrafı kullanılmalı, herhangi bir yazı bulunmamalıdır. 

15.Vitrin fotoğrafı belirlenmeyen ya da fotoğraf yüklenmemiş olan ilanlarda bu küçük fotoğraf yerine “Bu ilana ait fotoğraf yoktur” ibaresi yer alır. 

16.Vitrin fotoğrafı olarak firma logosu, firma ismi seçilememektedir. Bu şekilde olan ilanlar yayına alınmamakta/yayından kaldırılmaktadır. 

17.Fotoğrafın hemen altında, ilan başlığının ilk 40 karakteri (boşluklar dâhil) görüntülenecektir. 

18.Fare imleci ile ilgili ilanın küçük fotoğraf veya ilan başlığının ilk 40 karakteri üzerine gelindiğinde tüm ilan başlığı görüntülenebilir. 

19.Fotoğraflar, üye adı, cep telefonu da dahil olmak üzere ilan içeriğinde bulunan ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun kapsamında kişisel veri teşkil edebilecek ve üye tarafından ATIK MARKET’e girilen veriler ATIK MARKET tarafından Ana Sayfa Vitrini Dopingi fonksiyonunun kullandırılması amacıyla toplanmaktadır. Üye bu verilerin toplanmasının Ana Sayfa Vitrini Dopingi fonksiyonunun kullandırılabilmesi için zorunlu bir unsuru olduğunu, aksi takdirde bu hizmetten yararlanmasının mümkün olmadığını bildiğini kabul ve beyan eder. Kişisel Verilerin Korunması Hakkında detaylı bilgi için “Gizlilik ve Kullanım” sayfası altında “Kişisel Verilerin Korunması” sayfası ziyaret edilmelidir. 

20.Üye’nin üçüncü kişilere ait verileri ilanda kullanması durumunda, Kişisel Verilerin korunmasından, işlenmesinden, aktarılmasından ve KVKK kapsamındaki tüm yükümlülüklerden kendisinin sorumlu olduğunu, ATIK MARKET’in kendi sistemlerinde internet sitesinin kullanımı için zorunlu olarak topladığı kişisel veriler dışındaki hiçbir kişisel veri için KVKK kapsamında herhangi bir yükümlülüğünün ve sorumluluğunun olmadığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Üye; ilan içine girdiği kişisel verinin korunması yükümlülüğüne aykırı hareket etmesi veya bu verilerin işlenmesi, aktarılması veya sair surette bir işleme konu edilmesi ve bu kullanımın bir ihlal meydana getirmesi durumunda, Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun veya idari makamların veya mahkemelerin kişisel verilerle ilgili olarak verdikleri kararlar neticesinde ATIK MARKET’in bir zarara uğraması durumunda bu zararı ilk talepte nakden ve defaten tazmin edeceğini kabul, beyan ve taahhüt eder. 

21. Aşağıdaki durumlarda doping ücreti iade edilir: 
ATIK MARKET’in İlan Yayınlama Kuralları’na aykırılık teşkil etmesi nedeniyle ilanın yayına alınmaması halinde. 
Marka hakları ihlali gibi ilanın yayınlanmasına ilişkin kanuni bir engelin bulunması halinde. 
atikmarket.com’dan kaynaklanan teknik hatalar (ilanın yayınlanamaması, ilanın görüntülenememesi vb) halinde. 
Zaman içinde mevzuatta veya ATIK MARKET’in İlan Yayınlama Kuralları’nda yapılan değişiklik nedeniyle ilanın yayından kaldırılması halinde. 

22. Aşağıdaki durumlarda ise doping ücreti iade edilmez: 
Dopingin süresi bitmeden ilanın kullanıcı tarafından yayından kaldırılması halinde. 
Daha önce ilan verme kurallarına uygun bir şekilde Detaylı Arama Vitrini Dopingi satın alınmış ilan, daha sonra kullanıcı tarafından yapılan değişiklikle (fotoğraf değişikliği ve/veya eklenmesi, açıklama eklenmesi ve/veya değiştirilmesi vb.) bu kurallara uygunsuz duruma geldiğinde. 
Kullanıcının üyelik sözleşmesindeki maddeleri ihlal etmesinden dolayı atikmarket.com üyeliğinden çıkartılması durumunda. 
  
Fiyatı Düşenler Doping Kuralları 
1.Yalnızca atikmarket.com ilan verme kurallarına uygun ilanlar Fiyatı Düşenler Dopingi alabilir. 

2.ATIK MARKET, Doping kurallarını, çeşitlerini ve kullanım şartlarını herhangi bir bildirimde bulunmadan dilediği zamanda değiştirebilir. Bu değişiklikler “PORTAL”da yayımlanması üzerine geçerli ve bağlayıcı olacaktır. 

3.Kredi kartı ile yapılan ek ilan ödemelerin iadeleri yine aynı yöntemle kredi kartına iade edilir. 

4.Kredi kartı ile yapılan doping ödeme işlemlerinde ATIK MARKET’in anlaşmalı ödeme kuruluşları ve kredi kartınızı size tahsis eden banka haricinde kimsenin bilgilerinize erişim imkânı bulunmamaktadır. Kredi kartı işlem sayfası kart bilgilerini doğrudan banka POS sistemine/anlaşmalı ödeme kuruluşuna iletmekte ve işlem sonucunu işlemi yapan Üye’ye bildirmektedir. Kredi kartı bilgileri e-posta veya benzeri yöntemlerle aktarılmamaktadır. 

5.Alınan her doping, ait olduğu ilan numarası için geçerlidir ve başka bir ilana devredilemez. 

6.Tekil dopingler, ödemenin başarılı olması üzerine satın alınan ilana hemen uygulanır. Toplu dopingler ise ödemenin başarılı olması üzerine 180 günlük süre içerisinde ilana üye tarafından uygulanır. 

7.Fiyatı Düşenler dopingi satın alınan her ilan, atikmarket.com’un onayına düşer. Doping yayın süresi ilan onaylanıp yayınlandığı andan itibaren başlar. 

8.İlan en az doping satın alınan süre kadar yayında kalır. İlanın normal süresi içinde satın alınan ve yayınlanan Fiyatı Düşenler dopingi ilanın yayında kalma süresini etkilemez. 

9.Doping alınan ilanda ilk yer alan ürün dışında farklı bir ürün satışı yapılamaz. 

10.Fiyatı Düşenler dopingi, yayındaki veya onay aşamasındaki bir ilan için kaydedilmiş fiyatın kullanıcı tarafından revize edilerek daha düşük bir fiyat ile güncellenmesi durumunda satın alınabilir. 

11.“Fiyatı Düşenler” dopingi, bir ilanın atikmarket.com ana sayfasında, mobil site ve mobil uygulamalarda yer alan “Fiyatı Düşenler” adı verilen özel kategoride ilanları görüntüleyen kullanıcının görünüm ve sıralama ölçütlerine bağlı olarak listelenmesini sağlar. 

12.Üye’nin üçüncü kişilere ait verileri ilanda kullanması durumunda, Kişisel Verilerin korunmasından, işlenmesinden, aktarılmasından ve KVKK kapsamındaki tüm yükümlülüklerden kendisinin sorumlu olduğunu, ATIK MARKET’in kendi sistemlerinde internet sitesinin kullanımı için zorunlu olarak topladığı kişisel veriler dışındaki hiçbir kişisel veri için KVKK kapsamında herhangi bir yükümlülüğünün ve sorumluluğunun olmadığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Üye; ilan içine girdiği kişisel verinin korunması yükümlülüğüne aykırı hareket etmesi veya bu verilerin işlenmesi, aktarılması veya sair surette bir işleme konu edilmesi ve bu kullanımın bir ihlal meydana getirmesi durumunda, Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun veya idari makamların veya mahkemelerin kişisel verilerle ilgili olarak verdikleri kararlar neticesinde ATIK MARKET’in bir zarara uğraması durumunda bu zararı ilk talepte nakden ve defaten tazmin edeceğini kabul, beyan ve taahhüt eder. 

13.Aşağıdaki durumlarda doping ücreti iade edilir: 
ATIK MARKET’in İlan Yayınlama Kuralları’na aykırılık teşkil etmesi nedeniyle ilanın yayına alınmaması halinde. 
Marka hakları ihlali gibi ilanın yayınlanmasına ilişkin kanuni bir engelin bulunması halinde. 
atikmarket.com’dan kaynaklanan teknik hatalar (ilanın yayınlanamaması, ilanın görüntülenememesi vb.) halinde. 
Zaman içinde mevzuatta veya ATIK MARKET’in İlan Yayınlama Kuralları’nda yapılan değişiklik nedeniyle ilanın yayından kaldırılması halinde. 

14.Aşağıdaki durumlarda ise doping ücreti iade edilmez: 
Dopingin süresi bitmeden ilanın kullanıcı tarafından yayından kaldırılması halinde. 
Daha önce ilan verme kurallarına uygun bir şekilde Fiyatı Düşenler Dopingi satın alınmış ilan, daha sonra kullanıcı tarafından yapılan değişiklikle (fotoğraf değişikliği ve/veya eklenmesi, açıklama eklenmesi ve/veya değiştirilmesi vb.) bu kurallara uygunsuz duruma geldiğinde. 
Kullanıcının üyelik sözleşmesindeki maddeleri ihlal etmesinden dolayı atikmarket.com üyeliğinden çıkartılması durumunda. 

Güncelim Doping Kuralları 
1.Yalnızca atikmarket.com ilan verme kurallarına uygun ilanlar Güncelim Dopingi alabilir. 

2.ATIK MARKET, Doping kurallarını, çeşitlerini ve kullanım şartlarını herhangi bir bildirimde bulunmadan dilediği zamanda değiştirebilir. Bu değişiklikler “PORTAL”da yayımlanması üzerine geçerli ve bağlayıcı olacaktır. 

3.Kredi kartı ile yapılan doping ödemelerin iadeleri yine aynı yöntemle kredi kartına iade edilir. 

4.Kredi kartı ile yapılan doping ödeme işlemlerinde ATIK MARKET’in anlaşmalı ödeme kuruluşları ve kredi kartınızı size tahsis eden banka haricinde kimsenin bilgilerinize erişim imkânı bulunmamaktadır. Kredi kartı işlem sayfası kart bilgilerini doğrudan banka POS sistemine/anlaşmalı ödeme kuruluşuna iletmekte ve işlem sonucunu işlemi yapan Üye’ye bildirmektedir. Kredi kartı bilgileri e-posta veya benzeri yöntemlerle aktarılmamaktadır. 

5.Güncelim Dopinginin alındıktan sonra arama sonuç sayfasına yansıması ve ilanın güncel tarihli ilanlar arasında yer alması en fazla 2 saatlik süre içinde gerçekleşir. 

6.Güncelim Dopinginin aynı gün içinde yalnızca bir sefer almak koşuluyla satın alma sayısı ile ilgili herhangi bir sınırlama yoktur. 

7.Güncelim Dopingi alınmış ilanlar yeniden atikmarket.com’un onayına düşmez. 

8.Güncelim Dopinginden bireysel ve kurumsal tüm atikmarket.com kullanıcıları faydalanabilmektedir. 

9.İlanın ilk yayına alındığı günün sonu itibarıyla Güncelim Dopingi satın alınabilir. 

10.Bir ilana tekrar Güncelim Dopingi satın alınabilmesi için satın alınan günün sona ermesi gereklidir. 

11.Güncelim Dopingi ilanın yayında kalma süresini etkilemez. 

12.Güncelim Dopingi, satın alındığı ilanın “İlan Tarihi” olarak anılan ve ilanların listelendiği sayfalarda bir sıralama ölçütü olarak kullanılan tarihin, Dopingin satın alındığı tarih ile değiştirilmesini (güncellenmesini) sağlar. 

13.İlanınızın giriş tarihi Güncelim aldığınız gün olarak görünecektir. İlanınızın bitiş tarihiyle ilgili bir değişiklik olmayacaktır. 

14.Güncelim Dopingi alan ilanlar yeni ilan sayılmayacağından son 48 saat bölümünde yayınlanmaz. 

15.Güncelim kullanılarak ilan tarihi yenilenen bir ilanı daha önceden favorilerine kaydetmiş olan kullanıcı sayısı ve ilanın sayaç verileri kaybolmayacaktır. 

16.Güncelim Dopingi ödemesi, mobil ödeme ve kredi kartı aracılığıyla yapılabilir. Verilen tarih güncelleme hizmetinin iadesi mümkün değildir. 

17.Üye’nin üçüncü kişilere ait verileri ilanda kullanması durumunda, Kişisel Verilerin korunmasından, işlenmesinden, aktarılmasından ve KVKK kapsamındaki tüm yükümlülüklerden kendisinin sorumlu olduğunu, ATIK MARKET’in kendi sistemlerinde internet sitesinin kullanımı için zorunlu olarak topladığı kişisel veriler dışındaki hiçbir kişisel veri için KVKK kapsamında herhangi bir yükümlülüğünün ve sorumluluğunun olmadığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Üye; ilan içine girdiği kişisel verinin korunması yükümlülüğüne aykırı hareket etmesi veya bu verilerin işlenmesi, aktarılması veya sair surette bir işleme konu edilmesi ve bu kullanımın bir ihlal meydana getirmesi durumunda, Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun veya idari makamların veya mahkemelerin kişisel verilerle ilgili olarak verdikleri kararlar neticesinde ATIK MARKET’in bir zarara uğraması durumunda bu zararı ilk talepte nakden ve defaten tazmin edeceğini kabul, beyan ve taahhüt eder. 

18.Aşağıdaki durumlarda doping ücreti iade edilir: 
ATIK MARKET’in İlan Yayınlama Kuralları’na aykırılık teşkil etmesi nedeniyle ilanın yayına alınmaması halinde. 
Marka hakları ihlali gibi ilanın yayınlanmasına ilişkin kanuni bir engelin bulunması halinde. 
atikmarket.com’dan kaynaklanan teknik hatalar (ilanın yayınlanamaması, ilanın görüntülenememesi vb.) halinde. 
Zaman içinde mevzuatta veya ATIK MARKET’in İlan Yayınlama Kuralları’nda yapılan değişiklik nedeniyle ilanın yayından kaldırılması halinde. 

19.Aşağıdaki durumlarda ise doping ücreti iade edilmez: 
Kullanıcının üyelik sözleşmesindeki maddeleri ihlal etmesinden dolayı atikmarket.com üyeliğinden çıkartılması durumunda. 

Kalın Yazı & Renkli Çerçeve Doping Kuralları 
1.Yalnızca atikmarket.com ilan verme kurallarına uygun ilanlar Kalın Yazı & Renkli Çerçeve Dopingi alabilir. 

2.ATIK MARKET, Doping kurallarını, çeşitlerini ve kullanım şartlarını herhangi bir bildirimde bulunmadan dilediği zamanda değiştirebilir. Bu değişiklikler “PORTAL”da yayımlanması üzerine geçerli ve bağlayıcı olacaktır. 

3.Kredi kartı ile yapılan ek ilan ödemelerin iadeleri yine aynı yöntemle kredi kartına iade edilir. 

4.Kredi kartı ile yapılan doping ödeme işlemlerinde ATIK MARKET’in anlaşmalı ödeme kuruluşları ve kredi kartınızı size tahsis eden banka haricinde kimsenin bilgilerinize erişim imkânı bulunmamaktadır. Kredi kartı işlem sayfası kart bilgilerini doğrudan banka POS sistemine/anlaşmalı ödeme kuruluşuna iletmekte ve işlem sonucunu işlemi yapan Üye’ye bildirmektedir. Kredi kartı bilgileri e-posta veya benzeri yöntemlerle aktarılmamaktadır. “Kalın Yazı & Renkli Çerçeve” dopingi, ilanın tüm listelerde ve tüm görünümlerde yeşil arka plan ve kalın yazı ile görüntülenmesini sağlar. 

5.Alınan her doping, ait olduğu ilan numarası için geçerlidir ve başka bir ilana devredilemez. 

6.Tekil dopingler, ödemenin başarılı olması üzerine satın alınan ilana hemen uygulanır. Toplu dopingler ise ödemenin başarılı olması üzerine 180 günlük süre içerisinde ilana üye tarafından uygulanır. 

7.Doping alınan ilanda ilk yer alan ürün dışında farklı bir ürün satışı yapılamaz. 

8.Kalın Yazı & Renkli Çerçeve Dopingi ilanın yayında kalma süresini etkilemez. 

9.“Kalın Yazı & Renkli Çerçeve” dopingi, ilanın tüm listelerde ve tüm görünümlerde turuncu arka plan ve kalın yazı ile görüntülenmesini sağlar. 

10.Üye’nin üçüncü kişilere ait verileri ilanda kullanması durumunda, Kişisel Verilerin korunmasından, işlenmesinden, aktarılmasından ve KVKK kapsamındaki tüm yükümlülüklerden kendisinin sorumlu olduğunu, ATIK MARKET’in kendi sistemlerinde internet sitesinin kullanımı için zorunlu olarak topladığı kişisel veriler dışındaki hiçbir kişisel veri için KVKK kapsamında herhangi bir yükümlülüğünün ve sorumluluğunun olmadığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Üye; ilan içine girdiği kişisel verinin korunması yükümlülüğüne aykırı hareket etmesi veya bu verilerin işlenmesi, aktarılması veya sair surette bir işleme konu edilmesi ve bu kullanımın bir ihlal meydana getirmesi durumunda, Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun veya idari makamların veya mahkemelerin kişisel verilerle ilgili olarak verdikleri kararlar neticesinde ATIK MARKET’in bir zarara uğraması durumunda bu zararı ilk talepte nakden ve defaten tazmin edeceğini kabul, beyan ve taahhüt eder. 

11.Aşağıdaki durumlarda doping ücreti iade edilir: 
ATIK MARKET’in İlan Yayınlama Kuralları’na aykırılık teşkil etmesi nedeniyle ilanın yayına alınmaması halinde. 
Marka hakları ihlali gibi ilanın yayınlanmasına ilişkin kanuni bir engelin bulunması halinde. 
atikmarket.com’dan kaynaklanan teknik hatalar (ilanın yayınlanamaması, ilanın görüntülenememesi vb.) halinde. 
Zaman içinde mevzuatta veya ATIK MARKET’in İlan Yayınlama Kuralları’nda yapılan değişiklik nedeniyle ilanın yayından kaldırılması halinde. 

12.Aşağıdaki durumlarda ise doping ücreti iade edilmez: 
Dopingin süresi bitmeden ilanın kullanıcı tarafından yayından kaldırılması halinde. 
Daha önce ilan verme kurallarına uygun bir şekilde Kalın Yazı & Renkli Çerçeve Dopingi satın alınmış ilan, daha sonra kullanıcı tarafından yapılan değişiklikle (fotoğraf değişikliği ve/veya eklenmesi, açıklama eklenmesi ve/veya değiştirilmesi vb.) bu kurallara uygunsuz duruma geldiğinde. 
Kullanıcının üyelik sözleşmesindeki maddeleri ihlal etmesinden dolayı atikmarket.com üyeliğinden çıkartılması durumunda. 

Kategori Vitrin Doping Kuralları 
1.Yalnızca atikmarket.com ilan verme kurallarına uygun ilanlar Kategori Vitrin Dopingi alabilir. 

2.ATIK MARKET, Doping kurallarını, çeşitlerini ve kullanım şartlarını herhangi bir bildirimde bulunmadan dilediği zamanda değiştirebilir. Bu değişiklikler “PORTAL”da yayımlanması üzerine geçerli ve bağlayıcı olacaktır. 

3.Kredi kartı ile yapılan doping ödemelerin iadeleri yine aynı yöntemle kredi kartına iade edilir. 

4.Kredi kartı ile yapılan doping ödeme işlemlerinde ATIK MARKET’in anlaşmalı ödeme kuruluşları ve kredi kartınızı size tahsis eden banka haricinde kimsenin bilgilerinize erişim imkânı bulunmamaktadır. Kredi kartı işlem sayfası kart bilgilerini doğrudan banka POS sistemine/anlaşmalı ödeme kuruluşuna iletmekte ve işlem sonucunu işlemi yapan Üye’ye bildirmektedir. Kredi kartı bilgileri e-posta veya benzeri yöntemlerle aktarılmamaktadır. 

5.Alınan her doping, ait olduğu ilan numarası için geçerlidir. Başka bir ilana devredilemez. 

6.Tekil dopingler, ödemenin başarılı olması üzerine satın alınan ilana hemen uygulanır. Toplu dopingler ise ödemenin başarılı olması üzerine 180 günlük süre içerisinde ilana üye tarafından uygulanır. 

7.Katgori Vitrin dopingi sadece web ara yüzünde gösterilir. Mobil uygulamalarda ve mobil sitede bu doping alanı bulunmamaktadır. 

8.İlan en az doping satın alınan süre kadar yayında kalır. İlanın normal süresi içinde satın alınan ve yayınlanan Kategori Vitrin dopingi, ilanın yayında kalma süresini etkilemez. 

9.Kategori Vitrini 4 satır ve 5 sütundan oluşur. Toplam 20 ilan aynı anda görüntülenir. 

10.Vitrinler her iki dakikada bir yenilenir. Vitrine çıkacak ilanlar Kategori Vitrin Dopingi almış ve diğerlerinden daha az görüntülenenler öncelikli olmak üzere sistem tarafından rastgele seçilir. Vitrine çıkan ilanların satır ve sütun pozisyonları tamamen rastgeledir. 

11.Her bir ilanın kaç defa vitrine çıktığı sistem tarafından kayıt altında tutulur. 

12.Kategori Vitrin Dopingi almış bir ilan hem ana seviye hem de alt kategorideki vitrinde yer alır. 

13.Doping alınan ilanda ilk yer alan ürün dışında farklı bir ürün satışı yapılamaz. 

14.Kategori Vitrin Dopingi alınmış bir ilan atikmarket.com ana ve alt seviye alt kategorilerinde “<İlgili kategori adı> Vitrini” adı altında çerçevelenmiş alanda, ilan verme veya güncelleme aşamasında yüklenmiş veya değiştirilmiş olan ve “Vitrin Fotoğrafı” olarak işaretlenmiş fotoğrafının 342X398 pixel büyüklüğündeki küçük fotoğrafı ile yer alır. "Vitrin Foğrafları"nda arka plan beyaz olmalıdır ve sadece ürün fotoğrafı kullanılmalı, herhangi bir yazı bulunmamalıdır. 

15.Vitrin fotoğrafı belirlenmeyen ya da fotoğraf yüklenmemiş olan ilanlarda bu küçük fotoğraf yerine “Bu ilana ait fotoğraf yoktur” ibaresi yer alır. 

16.Vitrin fotoğrafı olarak firma logosu, firma ismi seçilememektedir. Bu şekilde olan ilanlar yayına alınmamakta/yayından kaldırılmaktadır. 

17.Fotoğrafın hemen altında, ilan başlığının ilk 40 karakteri (boşluklar dâhil) görüntülenecektir. 

18.Fare imleci ile ilgili ilanın küçük fotoğraf veya ilan başlığının ilk 40 karakteri üzerine gelindiğinde tüm ilan başlığı görüntülenebilir. 

19.Fotoğraflar, üye adı, cep telefonu da dahil olmak üzere ilan içeriğinde bulunan ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun kapsamında kişisel veri teşkil edebilecek ve üye tarafından ATIK MARKET’e girilen veriler ATIK MARKET tarafından Kategori Vitrin Dopingi fonksiyonunun kullandırılması amacıyla toplanmaktadır. Üye bu verilerin toplanmasının Kategori Vitrin Dopingi fonksiyonunun kullandırılabilmesi için zorunlu bir unsuru olduğunu, aksi takdirde bu hizmetten yararlanmasının mümkün olmadığını bildiğini kabul ve beyan eder. Kişisel Verilerin Korunması Hakkında detaylı bilgi için “Gizlilik ve Kullanım” sayfası altında “Kişisel Verilerin Korunması” sayfası ziyaret edilmelidir. 

20.İç Giyim & Fantezi ürünlerine ait ilanlar ilan verme kurallarına uygun olarak yayına alınmış olsalar dahi Kategori Vitrin Dopingi satın alamaz. 

21.Üye’nin üçüncü kişilere ait verileri ilanda kullanması durumunda, Kişisel Verilerin korunmasından, işlenmesinden, aktarılmasından ve KVKK kapsamındaki tüm yükümlülüklerden kendisinin sorumlu olduğunu, ATIK MARKET’in kendi sistemlerinde internet sitesinin kullanımı için zorunlu olarak topladığı kişisel veriler dışındaki hiçbir kişisel veri için KVKK kapsamında herhangi bir yükümlülüğünün ve sorumluluğunun olmadığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Üye; ilan içine girdiği kişisel verinin korunması yükümlülüğüne aykırı hareket etmesi veya bu verilerin işlenmesi, aktarılması veya sair surette bir işleme konu edilmesi ve bu kullanımın bir ihlal meydana getirmesi durumunda, Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun veya idari makamların veya mahkemelerin kişisel verilerle ilgili olarak verdikleri kararlar neticesinde ATIK MARKET’in bir zarara uğraması durumunda bu zararı ilk talepte nakden ve defaten tazmin edeceğini kabul, beyan ve taahhüt eder. 

22.Aşağıdaki durumlarda doping ücreti iade edilir: 
ATIK MARKET’in İlan Yayınlama Kuralları’na aykırılık teşkil etmesi nedeniyle ilanın yayına alınmaması halinde. 
Marka hakları ihlali gibi ilanın yayınlanmasına ilişkin kanuni bir engelin bulunması halinde. 
atikmarket.com’dan kaynaklanan teknik hatalar (ilanın yayınlanamaması, ilanın görüntülenememesi vb.) halinde. 
Zaman içinde mevzuatta veya ATIK MARKET’in İlan Yayınlama Kuralları’nda yapılan değişiklik nedeniyle ilanın yayından kaldırılması halinde. 

23.Aşağıdaki durumlarda ise doping ücreti iade edilmez: 
Dopingin süresi bitmeden ilanın kullanıcı tarafından yayından kaldırılması halinde. 
Daha önce ilan verme kurallarına uygun bir şekilde Kategori Vitrin Dopingi satın alınmış ilan, daha sonra kullanıcı tarafından yapılan değişiklikle (fotoğraf değişikliği ve/veya eklenmesi, açıklama eklenmesi ve/veya değiştirilmesi vb.) bu kurallara uygunsuz duruma geldiğinde. 
Kullanıcının üyelik sözleşmesindeki maddeleri ihlal etmesinden dolayı atikmarket.com üyeliğinden çıkartılması durumunda. 

Üst Sıradayım Doping Kuralları 
1.Yalnızca atikmarket.com ilan verme kurallarına uygun ilanlar Üst Sıradayım Dopingi alabilir. 

2.ATIK MARKET, Doping kurallarını, çeşitlerini ve kullanım şartlarını herhangi bir bildirimde bulunmadan dilediği zamanda değiştirebilir. Bu değişiklikler “PORTAL”da yayımlanması üzerine geçerli ve bağlayıcı olacaktır. 

3.Kredi kartı ile yapılan doping ödemelerin iadeleri yine aynı yöntemle kredi kartına iade edilir. 

4.Kredi kartı ile yapılan doping ödeme işlemlerinde ATIK MARKET’in anlaşmalı ödeme kuruluşları ve kredi kartınızı size tahsis eden banka haricinde kimsenin bilgilerinize erişim imkânı bulunmamaktadır. Kredi kartı işlem sayfası kart bilgilerini doğrudan banka POS sistemine/anlaşmalı ödeme kuruluşuna iletmekte ve işlem sonucunu işlemi yapan Üye’ye bildirmektedir. Kredi kartı bilgileri e-posta veya benzeri yöntemlerle aktarılmamaktadır. 

5.Alınan her doping, ait olduğu ilan numarası için geçerlidir. Başka bir ilana devredilemez. 

6.Tekil dopingler, ödemenin başarılı olması üzerine satın alınan ilana hemen uygulanır. Toplu dopingler ise ödemenin başarılı olması üzerine 180 günlük süre içerisinde ilana üye tarafından uygulanır. 

7.“Üst Sıradayım Dopingi”, yayında olan bir ilan için uygulandığında, bu ilan onaya düşmeden yayınlanır. 

8.Üst Sıradayım Dopingi alındıktan sonra arama sonuç sayfasına yansıması ve diğer ilanlar arasında yer alması en fazla 2 saatlik süre içinde gerçekleşir. 

9.Yayında olan bir ilana “Üst Sıradayım Dopingi” uygulandığında doping yayın süresi hemen başlar. 

10.Bireysel kullanıcılar için; “ilan verme” veya “Pasif bir ilanı düzenleme” sonrası onaya düşen ilanlara uygulanan Üst Sıradayım Dopingi’nin yayın süresi, ilan onaylanıp yayınlandığı andan itibaren başlar. 

11.İlan en az doping satın alınan süre kadar yayında kalır. İlanın normal süresi içinde satın alınan ve yayınlanan Üst Sıradayım dopingi, ilanın yayında kalma süresini etkilemez. 

12.Doping alınan ilanda ilk yer alan ürün dışında farklı bir ürün satışı yapılamaz. 

13.“Üst Sıradayım” dopingi, bir ilanın; 

a.Arama sonuç sayfalarında, 

b.Detaylı Arama sonuç sayfalarında, 

c.Özel kategorilerde (Acil Acil, Fiyatı Düşenler) 

e.Liste ve Galeri görünümlerinin tümünde tercih edilen sıralama ölçütüne göre diğer ilanlardan daha önce kullanıcıların karşısına çıkartılmasını sağlar. 

14.Üst Sıradayım dopingi, ilanın listelerde Klasik görünümde her zaman küçük fotoğrafı ile görüntülenmesini sağlar. 

15.Vitrin fotoğrafı belirlenmeyen ya da fotoğraf yüklenmemiş olan ilanlarda bu küçük fotoğraf yerinde küçük fotoğraf makinesi simgesi bulunur. 

16.Üst Sıradayım dopingi arama sonuç sayfalarının sadece "Gelişmiş Sıralama" seçeneğinde ilanınızın üst sırada görüntülenmesini sağlar. 

17.Üst Sıradayım Dopinginin fiyatı il bazında değişiklik gösterebilir. atikmarket.com, Üst Sıradayım Dopingi fiyatını dilediği zamanda değiştirme hakkını saklı tutar. 

18.Üst Sıradayım dopinginin fiyatı il bazında değişmesine rağmen, atikmarket.com tarafından hediye edilen Üst Sıradayım dopingi fiyat farkı uygulanmaksızın herhangi bir ilde verilen ilanda geçerli olacak şekilde tanımlanır. 

19.Üye’nin üçüncü kişilere ait verileri ilanda kullanması durumunda, Kişisel Verilerin korunmasından, işlenmesinden, aktarılmasından ve KVKK kapsamındaki tüm yükümlülüklerden kendisinin sorumlu olduğunu, ATIK MARKET’in kendi sistemlerinde internet sitesinin kullanımı için zorunlu olarak topladığı kişisel veriler dışındaki hiçbir kişisel veri için KVKK kapsamında herhangi bir yükümlülüğünün ve sorumluluğunun olmadığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Üye; ilan içine girdiği kişisel verinin korunması yükümlülüğüne aykırı hareket etmesi veya bu verilerin işlenmesi, aktarılması veya sair surette bir işleme konu edilmesi ve bu kullanımın bir ihlal meydana getirmesi durumunda, Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun veya idari makamların veya mahkemelerin kişisel verilerle ilgili olarak verdikleri kararlar neticesinde ATIK MARKET’in bir zarara uğraması durumunda bu zararı ilk talepte nakden ve defaten tazmin edeceğini kabul, beyan ve taahhüt eder. 

20.Aşağıdaki durumlarda doping ücreti iade edilir: 
ATIK MARKET’in İlan Yayınlama Kuralları’na aykırılık teşkil etmesi nedeniyle ilanın yayına alınmaması halinde. 
Marka hakları ihlali gibi ilanın yayınlanmasına ilişkin kanuni bir engelin bulunması halinde. 
atikmarket.com’dan kaynaklanan teknik hatalar (ilanın yayınlanamaması, ilanın görüntülenememesi vb.) halinde. 
Zaman içinde mevzuatta veya ATIK MARKET’in İlan Yayınlama Kuralları’nda yapılan değişiklik nedeniyle ilanın yayından kaldırılması halinde. 

21.Aşağıdaki durumlarda ise doping ücreti iade edilmez: 
Dopingin süresi bitmeden ilanın kullanıcı tarafından yayından kaldırılması halinde. 
Daha önce ilan verme kurallarına uygun bir şekilde Kategori Üst Sıradayım Dopingi satın alınmış ilan, daha sonra kullanıcı tarafından yapılan değişiklikle (fotoğraf değişikliği ve/veya eklenmesi, açıklama eklenmesi ve/veya değiştirilmesi vb.) bu kurallara uygunsuz duruma geldiğinde. 
Kullanıcının üyelik sözleşmesindeki maddeleri ihlal etmesinden dolayı atikmarket.com üyeliğinden çıkartılması durumunda. 

Reklam Verme Kuralları 

1. Reklam Verme Kuralları Sahibi olunmayan tescilli markaların (Apple, Mazda, Nike, Channel, Samsung vb.) logoları reklam görseli olarak kullanılamaz. 

2. Reklam görsellerinde metin – iletişim bilgisi vb. görsel-dışı materyal kullanılmaz. 

3. Reklam görsellerinde kişi resmi kullanılamaz. Kullanıcılar kendi kurumsal logolarını reklam görseli olarak kullanabilirler. 

4. Reklam başlık & açıklama kısımlarında telefon numarası/iletişim bilgisi kullanılamaz. 

5. "Yasaklı Ürünler Listesi”ndeki ürünlerin reklamları verilemez. 

6. Reklam içeriği ile açılan web sitesinin içeriği ilişkili olmalıdır. 

7. Reklam açıklama ve görsellerinde siyasi içerik yer alamaz. 

8. Reklam içeriğinde imla hatası olmamalıdır. 

9. Reklam başlık & açıklamada noktalama işaretleri dışında farklı karakterler kullanılamaz. (Örnek:è,¶ vb. ) 

Üyelik Durdurma 
Üyelik durdurma nedir?  
Üyelik durdurma, atikmarket.com’un Üyelik Sözleşmesi ve Kullanım Koşulları Sözleşmesi gereği, tüm kullanıcıların güvenliğini göz önünde bulundurarak atikmarket.com üyeliğini, geçici veya kalıcı olarak kullanıma kapatmasıdır. 

Hangi durumlarda üyelik durdurulur? 
Üyelik Sözleşmesi'nde yer alan kurallara uyulmaması 
Üyelik Sözleşmesi Ek-3 ATIK MARKET Hizmetleri'nde yer alan 1.11 no.lu madde gereğince birden fazla üyelik açılması ve bunun tespiti, 
Gerçek olmayan bir ürünü gerçekmiş gibi göstererek diğer kullanıcıları yanıltma 
Üyelik profilinde yer alan bilgilerin gerçek veya tüzel bir kişiye ait olmadığının tespit edilmesi 
Diğer üyelere karşı taciz, küfür ve şiddet gibi olumsuz davranışların sergilenmesi 
Üyeliğin savcılık, mahkeme, emniyet vb. resmi kurumlarca gönderilmiş bir yazının konusu olması 
İlanın açıklama bölümü veya fotoğraflarında, ilan verme kurallarına aykırı olarak telefon numarası eklenmesi nedeniyle, daha önce 2 kere onaylanmamış bir ilanın, gerekli düzenleme yapılmadan yeniden onaya gönderilmesi 

Üyeliğimin durdurulduğunu nasıl öğrenirim? 
Üyeliği durdurulan üyeler atikmarket.com'a giriş yapmak istediklerinde "Üyeliğiniz Durdurulmuştur" uyarısı ve üyeliğin neden durdurulduğunu belirten açıklamayla karşılaşırlar.  
Aynı zamanda bu kullanıcıların kayıtlı e-posta adreslerine de üyelik durdurma ile ilgili bilgilendirme e-postası gönderilir. 

Durdurulan üyeliğin devam etmesi için ne yapılmalı? 
atikmarket.com üyelikleri kalıcı olarak durdurulmuş (üyeliği iptal edilmiş) kullanıcıların üyelikleri hiçbir koşulda yeniden aktifleşmez.  
atikmarket.com üyeliği başka bir üyeye olumsuz davranışları nedeniyle ilk kez durdurulan kullanıcıların üyeliği 48 saat sonra yeniden aktiflenir. Kullanıcının üyelik durdurmaya neden olan davranışlarını tekrar etmesi durumunda üyelik yeniden aktiflenmemek üzere iptal edilir.  
Üyeliği durdurulan ve kendisinden belge istenen kullanıcılardan istenen belgeler uyelikdurdurma@atikmarket.com e-posta adresine gönderilmelidir. Belgelerin atikmarket.com’a ulaşmasından sonra gerekli incelemeler yapılarak uygun bulunması halinde üyelik yeniden aktiflenir ve kullanıcıya üyeliğin aktiflendiği bilgisi verilir.  
Üyelik resmi bir kurumdan gelen yazı sebebi ile durdurulmuşsa, resmi yazıyı gönderen kurumdan üyeliğin “yasal olarak uygun” olduğuna dair bir yazı alınarak atikmarket.com’a iletilmesi durumunda üyelik yeniden aktiflenebilir. 

Alışveriş kaynaklı sorunlarda üyelik durdurulabilir mi? 
Üyelik alışveriş işleminden kaynaklanan olumsuz bir durumdan dolayı durdurulmuşsa, üyenin öncelikle sorun yaşadığı üye ile olumsuz durumu çözüme ulaştırması gerekmektedir. Alıcı veya satıcı çözüme ulaşmayan olumsuz durum sonucunda uyarı alır, sorunun tekrarlanması halinde ise kalıcı olarak üyelikleri durdurulabilir. 

Üyeliğim durduruldu ilan/mağaza/doping için ödediğim ücretleri geri alabilir miyim? 
Üyeliği tekrar aktiflenmeyecek biçimde durdurulan üyelerin ürün ve servisler için ödemiş oldukları tüm ücretler, sözkonusu ürün ve servislerin kullanılmayan kısmı için geri ödenir. 

 

Yasaklı Ürünler Listesi 
Atikmarket.com'da ilanı verilemeyecek olan Yasaklı Ürünler Listesi: 

Sağlık Beyanlı Ürünler Ve Cihazlar 
T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından ATIK MARKET Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret A.Ş.’ye (“Şirketimiz”) tebliğ edilen 25.04.2014 tarihli bilgilendirme yazısı gereğince; tanıtımında sağlık beyanı yani “insan sağlığına doğrudan veya dolaylı olarak faydalı olduğu yahut hastalıklara veya belirtilerine karşı etkili olduğu, koruduğu, tedavi ettiğini belirten, ileri süren veya ima eden ifadeler” içeren ürünlerin aşağıda bağlantı adreslerine yer verilen mevzuat uyarınca hukuka aykırı tanıtım ve satışı yasaktır. 
İlgili mevzuatın başlıcaları şu şekilde sıralanabilecektir: 
1262 sayılı İspençiyari ve Tıbbi Müstahzarlar Kanunu 
Sağlık Beyanı ile Satışa Sunulan Ürünlerin Sağlık Beyanları Hakkında Yönetmelik 

Kültür ve Tabiat Varlıkları 
Aşağıda bahsi geçen yasal düzenlemeler uyarınca Şirketimiz tarafından yönetilen Atikmarket.com’da devlet şeref madalyası, devlet övünç madalyası, devlet üstün hizmet madalyası, devlet savaş madalyası ve devlet nişanı, cumhuriyet nişanı; liyakat nişanı satışı yasaktır. 
2933 sayılı Madalya ve Nişanlar Kanunu 
2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu 

Ateşli Silah ve Kesici Alet Satışı 
Kuru sıkı, saçma atan havalı, pompalı, fişek atan, gerçek mermi veya plastik mermi atan, çalışan veya çalışmayan, ateşli silahların, silah aksesuarlarının (Airsoft için üretilmiş onalar hariç taşıma kılıfı vb.) ve Airsoft, ürünleri dahil silahlara monte edilen aksesuarlarının (Dürbün,lazer, tüfek, tabanca feneri, kama vb. ) saçma atan havalı tabancaların, biber gazı (göz yaşartıcı gaz), elektro şok cihazlarının, her türlü askeri mühimmatın ve askeri kıyafetin veya aksesuarının, kollu kuvvetlerine ait kıyafetlerin veya aksesuarlarının (mermi, el bombası, molotof kokteyli, kara-deniz mayınlarının, üniformalar, airsoft için üretilmiş olanlar dahil hücum yelekleri), patlayıcı maddelerin, her türlü kesici ve delici aletin (kılıç, kama, kelebek, muşta, dikiş tutmaz  vb.), saldırı ve savunmada kullanılmak üzere özel olarak yapılmış tüm diğer ateşli silah ve kesici aletlerin satışı yasaktır. Mutfak, Avcılık, Kamp amaçlı çakıların ve bıçakların, Sanayide kullanılan bıçakların (Döner Bıçakları vb.) ve antika, dekoratif amaçlı ürünlerin satışı sadece kesici özelliğinin bulunmamasını belirtmesi halinde satışı yapılabilir. 
İlgili yasağa dayanak teşkil eden başlıca mevzuat aşağıdaki gibidir.
6136 Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun 

Yanıcı Ve Patlayıcı Malzemeler 
Av ve taş barutları, tüfek ve tabanca fişekleri, şenlik fişekleri, havai fişek, maytapların dolu veya boş av fişekleri, av kurşunları gibi patlayıcı malzemeler ile av malzemelerinin satışı yasaktır. havai fişek, oyun, eğlence kapsamında satılan ürünlerin satılmak istenilen miktarın gramajının yazılması gerekmektedir. 
Başlıca düzenleme aşağıdaki gibidir. 
87/12028 sayılı Tekel Dışı Bırakılan Patlayıcı Maddelerle Av Malzemesi Ve Benzerlerinin Üretimi, İthali, Taşınması, Saklanması, Depolanması, Satışı, Kullanılması, Yok Edilmesi, Denetlenmesi Usul Ve Esaslarına İlişkin Tüzük 

Bandrolsüz Ürün Satışı 
Telif hakları gereğince korunan sesli, görüntülü, yazılı vb. belgelerin bandrolsüz (kopyalanmış) şekilde satışına izin verilmez. 
Bahsi geçen korumaya ilişkin düzenlemelerin başlıcaları aşağıda belirtilen kanunda yer almaktadır. 
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 

Alkollü İçecek Ve Tütün Mamülleri 
Alkol ve tütün mamullerinin Atikmarket.com üzerinden satışına, bu ürünlerin markalarının alenen gösterilmesine izin verilmemektedir. 
Bahsi geçen yasağa dayanak teşkil eden mevzuatın başlıcaları aşağıdaki gibidir. 
4250 sayılı İspirto ve İspirtolu İçkiler İnhisarı Kanunu 
4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun 
Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerin Satışına Ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik 

Cinsel İçerik ve Pornografik Ürünler 
Müstehcenlik sınırını aşan veya pornografik CD / DVD, dergi gibi yayınlar ile erotik oyuncakların satışına izin verilmemektedir. 
İlgili yasağa ilişkin mevzuat aşağıdaki gibidir. 
5237 sayılı Türk Ceza Kanunu 

Replika Ürün satışı 
Aşağıda bahsi geçen düzenleme kapsamında koruma rejimi altında olan ve başkası adına tescilli olan marka ibarelerine, logolara ve tasarımlara hukuka aykırı şekilde yer verilmesi ve bu bağlamda replika ürün satışı yasaktır. 
Bahsi geçen düzenleme aşağıdaki gibidir. 
6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu 

Belge Satışı 
Yetkili kurumlarca verilmiş diploma, yetki belgesi, izin belgesi vb. ürünlerin Atikmarket.com üzerinden satışına/kiralanmasına izin verilmez. 

Trafik Aygıtları ve Plaka 
Radar kilitleyiciler, araç plakası örtüleri, trafik işareti değiştiriciler ve ilişkili ürünlerin, şahsi plaka satışı ve APP plaka satışı yasaktır. Ayrıca plakalık satışlarında plakaların açıkça gösterilmesine izin verilmez. 

Fon & Hisse Senedi 
Hisse Senedi, Tahvil, Bono; yürürlükte olan, borsada işlem gören değerli evraklar. Faizle para satışı (Tefecilik) ve benzeri faaliyetlerin tanıtımını yapan ilanlar yasaktır. 

Organ 
İnsan organlarının satışı yasaktır. 
Yasağa dayanak teşkil eden başlıca mevzuat aşağıdaki gibi sıralanabilecektir. 
2238 sayılı Organ ve Doku Alınması, Saklanması, Aşılanması ve Nakli Hakkında Kanun 

Evcil Hayvan Ve Yasalarca Yasaklanmış Hayvanlar 
Atikmarket.com üzerinde ücretli evcil hayvan satışı ve satışı, yetiştiriciliği ve üretimi kanunlarca yasaklanmış/sınırlandırılmış hayvanların satışı yasaktır. 
Yasağa dayanak teşkil eden başlıca mevzuat aşağıdaki gibi sıralanabilecektir. 
5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu 
Av Ve Yaban Hayvanlarının Ve Yaşam Alanlarının Korunması, Zararlılarıyla Mücadele Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelik 

Şans Oyunu Biletleri ve Makineleri 
Sonucu ileriki tarihte belli olacak oyunların (Piyango, loto vb.) biletlerinin satışına ve talih, baht gerektiren ticari oyun makinelerinin satışına izin verilmemektedir. 
Yasağa dayanak teşkil eden başlıca mevzuat aşağıdaki gibidir. 
Şans Oyunları Lisansının Verilmesi, Lisansa Konu Faaliyetlerin Düzenlenmesi ve Denetlenmesi Hakkında Yönetmelik 

Tarım İlaçları ve İlaçlama Makineleri 
Tarla, bahçede zirai ilaçlamalarda kullanılan pülverizatör, atomizer vb. ürünlerin ve zirai ilaçların satışına izin verilmez. Sadece el tipi olan bahçe için kullanılan ilaçlama makinelerine izin verilmektedir. 
İlgili yasağa dayanak teşkil eden başlıca mevzuat aşağıdaki gibidir. 

ZİRAİ MÜCADELE ALET VE MAKİNELERİ HAKKINDA YÖNETMELİK 
BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİNİN TOPTAN VE PERAKENDE SATILMASIİLE DEPOLANMASI HAKKINDA YÖNETMELİK 

Kişilik Hakları 
Herhangi bir kişinin kişilik haklarını ihlal eden her türlü özel haber, fotoğraf, görüntü gibi eşyaların atikmarket.com üzerinden satışı yasak olup atikmarket.com üzerinde kişilerin kişilik haklarını zedeleyecek şekilde telefon numarası, e-posta, ikametgâh adresi gibi kişisel bilgilere yer verilmesi yasaktır.   

Telsiz Ürünleri 
Telsiz cihazlarının Frekans Tahsisinden Muaf Telsiz Cihaz ve Sistemleri Hakkında Yönetmelik’ aykırı şekilde satışı yasaktır. Bununla birlikte lisans gerektiren telsizlerin satışı atikmarket.com üzerinde yapılmamakta olup yayınlanmak istenilen telsiz ilanlarında ayrıca kullanıcıların “Lisans Gerektirmediği” beyan bilgisine yer vermesi de zorunludur. 
Yasağa dayanak teşkil eden başlıca mevzuat aşağıdaki gibi sıralanabilecektir. 
5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu 
Frekans Tahsisinden Muaf Telsiz Cihaz ve Sistemleri Hakkında Yönetmelik 

Etkinlik Biletleri 
Usulsüz bilet satışının engellenmesi adına, her türlü spor müsabakalarına ait biletlerin atikmarket.com üzerinden satışı yasaktır. Sadece konser, tiyatro, sinema, opera, festival gibi her türlü etkinlik biletlerinin satışına bazı kurallar çerçevesinde izin verilmekte olup bu bağlamda dikkate alınacak hususlar aşağıdaki gibidir. 
-          Resimsiz bilet satışına izin verilmemektedir. 
-          Bilet fiyatının ilan görsellerinde net bir şekilde görülmesi gerekmektedir.   
-          Biletin fiyatından daha yüksek bir fiyatta satışı yapılamamaktadır. Aksi halde bu satış Şirketimiz tarafından karaborsacılık olarak değerlendirilebilir, ilgili üyenin ilanı yayımdan kaldırılabilir ve üyeliği durdurabilir. 
Yasağa dayanak teşkil eden başlıca mevzuat aşağıdaki gibidir. 
7258 Futbol ve Diğer Spor Müsabakalarında Bahis ve Şans Oyunları Düzenlenmesi Hakkında Kanun 

Ortak Arama 
Şirketimiz tarafından yönetilen atikmarket.com üzerinden herhangi bir işletme ya da firmaya hissedar, ortak vb. aranmasına ilişkin ilan verilememektedir. 

İkinci El İç Çamaşırı Satışı 
Şirketimiz tarafından yönetilen atikmarket.com üzerinden kullanılmış iç giyim ürünlerinin satışına izin verilmemektedir. 

İlaç Satışı 
Her türlü reçeteli ya da reçetesiz ilaç satışı yasaktır. Ayrıca veteriner tıbbi ürünlerinin satışı da yasaktır. 
Yasağa dayanak teşkil eden başlıca mevzuat aşağıdaki gibidir. 
1262 sayılı İspençiyari ve Tıbbi Müstahzarlar Kanunu 
Beşeri Tıbbi Ürünler Ruhsatlandırma Yönetmeliği 

Siyasi İçerikli Ürünler 
Tüm siyasi içerikli ürünler ile siyasi içerik barındıran görsele sahip ürünlerin (Bayrak, Kupa, Yüzük, Resim, Portre, Maket, Siyasi parti görseli barındıran ürün resimleri vb.) ilanının verilmesi yasaktır. 

Evcil Hayvan Satışı 
atikmarket.com üzerinde evcil hayvanlar kategorisinde bulunan tüm içeriklerin ücretli olarak satışı yapılamamaktadır. Evcil Hayvanlar Kategorisinde sadece ücretsiz sahiplendirme ilanlarına izin verilmektedir. Ücretli satış yönünde tespitlerde üyelikler durdurulur. 
Yasağa dayanak teşkil eden başlıca mevzuat aşağıdaki gibi sıralanabilecektir. 
5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu 

Kredi Kartı İle Taksitli Satışlar 
Gıda, kozmetik ürünlerinin, ofis malzemelerinin satışında ilgili kanun gereğince kredi kartına taksitli satış yapılamaz ve taksit satış beyanında bulunarak ilan verilemez. 
Yasağa dayanak teşkil eden başlıca mevzuat aşağıdaki gibi sırlanabilecektir. 
5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu 
Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik 

Promosyon Ürünler 
Hediye çeklerinin, indirim kuponlarının, ilgili firmalar tarafından bedelsiz şekilde verilen hediye ve promosyon ürünlerinin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından sosyal yardım amaçlı olarak halka bedelsiz şekilde verilen ürünlerin satışına izin verilmez. 

Resmi Kıyafet & Askeri Malzemeler 
Temsili çocuk kostümleri (kıyafetleri) hariç olmak üzere, atikmarket.com üzerinden kamu kurum ve kuruluşlarının resmi kıyafetlerinin, rozetlerinin, aksesuarlarının satışına izin verilmemektedir.  

Şifre Çözücüler Ve Uydu Alıcıları 
Uydu kanallarındaki şifre kırıcı yazılım ya da eklentilerin atikmarket.com üzerinde satışı yasaktır. 

GÜBİS Platformunda Satışı Yasaklanmış ve Toplatılma Kararı Alınmış Ürünler 
Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü Güvensiz Ürün Bilgi sistemi (GÜBİS) platformunda satışı yasaklanmış veya toplatılma kararı alınmış ürünlerin satışına izin verilmemektedir.  

Diğer Yasaklı Ürünler 
İşitme Cihazları 

Web ortamında saldırma ve program kırma (hacking) yazılımları 

Yasaklı yayınlar 

Enerji İçecekleri 

Gıda takviyesi, sporcu takviye besinler 

Numaralı gözlük, lens satışları 

Bahis, görüntülü sohbet, pornografik ve eczaneler adına açılmış sitelerin domainlerinin satışları 

Sanal para satışları 

Forex İşlemleri 

Dinleme cihazları, böcekler 

Her türlü uyuşturucu maddeleri 

Elektronik sigara, elektronik nargileler 

Maymuncuk ve kilit açıcılar 

Sahte paralar (Üzerinde geçersizdir ibaresi mevcut olanlar hariç) 

Çalıntı ürünler 

Kayıt dışı ya da imei numarası kopyalanmış telefonlar 

Yasaklı Hayvan Türleri (Yabani Hayvanlar) 

Emniyet Kemeri Adaptörü 

Mezar yeri satışları 

Tedavüldeki paraların satışı 

Göktaşı satışı 

Satışı ve devri sözleşmelerle yasaklanmış ve/veya sınırlandırılmış olan ürünler. (Oyun hesapları, Markalara ait özel içecek dolapları vb.) 

Olduklarından farklı görünen çakmaklar (şekli çizgi film karakterleri, oyuncaklar, tabancalar, bombalar, saatler, telefonlar, müzik aletleri, araçlar, insan vücudu ya da organları, hayvanlar, yiyecek ya da içeceklere benzeyen veya müzik notaları, parlayan ışıklar, hareketli nesneler ya da eğlendirici diğer özellikleri olan çakmaklar) 

Müşteri İlişkileri Taahhütnamesi 
1. atikmarket.com Müşteri ilişkileri Merkezi tüm kullanıcılarına hizmet vermeyi taahhüt eder. 
2. atikmarket.com Müşteri İlişkileri Merkezi tüm kullanıcılarına, ürün, kampanya ve servislerle ilgili şeffaf ve anlaşılır şekilde bilgi ve destek verir. 
3. atikmarket com Müşteri İlişkileri Merkezi’ne ulaşan tüm kullanıcılar,  gerçek bir müşteri temsilcisiyle görüşebilir. 
4. atikmarket.com Müşteri İlişkileri Merkezi’ne iletilen yazılı taleplerle ilgili kullanıcılara en geç 72 saat içinde yazılı bilgi verilir. 
5. atikmarket.com Müşteri İlişkileri Merkezi, kullanıcılarının kişisel bilgi gizliliği ve mahremiyetine saygı duyar. Kullanıcıların kişisel verileri farklı amaçlarla kullanılmaz. 
6. atikmarket.com Müşteri İlişkileri Merkezi ürün ve hizmetlerini geliştirmek için her zaman kullanıcıların sesini dinler ve gelen önerileri titizlikle değerlendirir. Tüm önerilerinizi info@atikmarket.com adresinden, sosyal medyada Twitter ve Facebook üzerinden veya 0 850 XXX XX XX atikmarket.com Müşteri İlişkileri Merkezi’ni arayarak bize iletebilirsiniz. 

Atikmarket.com Çerez Politikası 
atikmarket.com Çerez Politikası (aşağıda kısaca “Politika” olarak anılacaktır.) ATIK MARKET Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret  (aşağıda kısaca “ATIK MARKET” olarak anılacaktır.) tarafından hazırlanmıştır ve Atikmarket.com Gizlilik Politikası’nın ekini oluşturmaktadır.  

Birçok web sitesi gibi, atikmarket.com’da da (aşağıda kısaca “Portal” olarak anılacaktır.) ziyaretçilere kişisel içerik ve reklamlar göstermek, Portal üzerinde trafik analizi gerçekleştirmek ve ziyaretçi kullanım alışkanlıklarını anlamak amacıyla Çerezler kullanılmaktadır (Portal’de kullanılan Çerez türleri ve kullanım amaçları için bkz. [Hangi Çerezler Kullanılmaktadır?]). 

ATIK MARKET, bu Politika’yı Portal’de hangi Çerezlerin kullanıldığını ve ziyaretçilerin bu konudaki tercihlerini nasıl yönetebileceğini açıklamak amacıyla hazırlamıştır. 

Çerez ("Cookie") Nedir? 
Çerezler, ziyaret ettiğiniz internet siteleri tarafından tarayıcılar aracılığıyla bilgisayarınıza (ya da akıllı telefon veya tablet gibi diğer cihazlarınıza) kaydedilen ve genelde harf ve rakamlardan oluşan çok küçük metin dosyalarıdır. Çerezler, ziyaretçilere ilişkin isim, cinsiyet veya adres gibi kişisel verileri içermezler.  

Çerezler, ziyaret ettiğiniz web sitesini yöneten sunucular tarafından oluşturulurlar. Böylelikle ziyaretçi aynı siteyi ziyaret ettiğinde sunucu bunu anlayabilir. Çerezler, web sitesi sahiplerine aynı ziyaretçinin siteyi yeniden ziyaret ettiğini gösteren kimlik kartlarına benzetilebilir. 

Çerezler konusundan daha detaylı bilgi için www.aboutcookies.org ve www.allaboutcookies.orgadreslerini ziyaret edebilirisiniz.  

Hangi Çerezler Kullanılmaktadır? 
Çerezler, sahipleri, kullanım ömürleri ve kullanım amaçları bakımından sınıflandırılabilir.   
Sahibine göre, Portal çerezleri ve üçüncü taraf Çerezler kullanılmaktadır. Portal çerezleri, ATIK MARKET tarafından yönetilirken, üçüncü taraf çerezlerini farklı firmalar yönetmektedir. 
Kullanım ömrüne göre, oturum çerezleri ve kalıcı çerezler kullanılmaktadır. Oturum çerezleri ziyaretçinin Portal’i terk etmesiyle birlikte silinirken, kalıcı çerezler değişen sürelerle ziyaretçilerin cihazlarında kalmaktadır. 
Kullanım amaçlarına göre, Portal’de teknik çerezler, doğrulama çerezleri, hedefleme/reklam çerezleri, kişiselleştirme çerezleri ve analitik çerezler kullanılmaktadır.  

Çerezler Neden Kullanılmaktadır? 
Portal’de, Çerezler aşağıdaki amaçlar kapsamında kullanılmaktadır:  
Portal’in çalışması için gerekli temel fonksiyonları gerçekleştirmek. Örneğin, Portal üyelerinin, üyelik bilgileriyle giriş yapabilmesi. 
Portal’i analiz etmek ve Portal’in performansını arttırmak. Örneğin, Portal’i ziyaret edenlerin sayısının tespit edilmesi ve buna göre performans ayarlarının yapılması ya da ziyaretçilerin aradıklarını bulmalarının kolaylaştırılması. 
Portal’in işlevselliğini arttırmak ve kullanım kolaylığı sağlamak. Örneğin, Portal’i ziyaret eden ziyaretçinin daha sonraki ziyaretinde kullanıcı adı bilgisinin ya da arama sorgularının hatırlanması veya Portal üzerinden üçüncü taraf sosyal medya faaliyetlerine bağlantı sağlamak. 

Kişiselleştirme, hedefleme ve reklamcılık faaliyeti gerçekleştirmek. Örneğin, ziyaretçilerin görüntüledikleri sayfa ve ürünler üzerinden ziyaretçilerin ilgi alanlarıyla ilgili reklam gösterilmesi. 

Çerez Tercihleri Nasıl Yönetilir? 
Ziyaretçilerin kendilerine ait hangi kişisel verilerin toplanabildiği konusunda tercihlerini serbestçe kullanabilmesi ATIK MARKET için son derece önemlidir. Bununla birlikte, Portal’in çalışması için zorunlu olan Çerezler konusunda tercih yönetimi mümkün olamamaktadır. Ayrıca, bazı Çerezlerin kapatılması halinde Portal’in çeşitli fonksiyonlarının çalışmayabileceğini hatırlatırız.  
Portal’de kullanılan Çerezlere dair tercihlerini ne şekilde yönetebileceğinize ilişkin bilgiler aşağıdaki gibidir:   
Ziyaretçiler, Portal’i görüntüledikleri tarayıcı ayarlarını değiştirerek çerezlere ilişkin tercihlerini kişiselleştirme imkanına sahiptir. Eğer kullanılmakta olan tarayıcı bu imkânı sunmaktaysa, tarayıcı ayarları üzerinden Çerezlere ilişkin tercihleri değiştirmek mümkündür. Böylelikle, tarayıcının sunmuş olduğu imkanlara göre farklılık gösterebilmekle birlikte, veri sahiplerinin çerezlerin kullanılmasını engelleme, çerez kullanılmadan önce uyarı almayı tercih etme veya sadece bazı Çerezleri devre bırakma ya da silme imkanları bulunmaktadır. Bu konudaki tercihler kullanılan tarayıcıya göre değişiklik göstermekle birlikte genel açıklamaya https://www.aboutcookies.org/adresinden ulaşmak mümkündür. Çerezlere ilişkin tercihlerin, ziyaretçinin Portal’e erişim sağladığı her bir cihaz özelinde ayrı ayrı yapılması gerekebilecektir. 
Google Analytics tarafından yönetilen Çerezleri kapatmak için tıklayınız. 
Google tarafından sağlanan kişiselleştirilmiş reklam deneyimini yönetmek için tıklayınız. 
Birçok firmanın reklam faaliyetleri için kullandığı çerezler bakımından tercihler Your Online Choicesüzerinden yönetilebilir. 
Mobil cihazlar üzerinden Çerezleri yönetmek için mobil cihaza ait ayarlar menüsü kullanılabilir.  

Ziyaretçiler Hangi Haklara Sahip? 
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 11. maddesi uyarınca ziyaretçiler, ATIK MARKET’e başvurarak, kendirleriyle ilgili, 
Kişisel veri işlenip işlenmediğini öğrenme, 
Kişisel verileri işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme, 
Kişisel verilerin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme, 
Yurt içinde veya yurt dışında kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme, 
Kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, 

Kanun ve ilgili diğer kanun hükümlerine uygun olarak işlenmiş olmasına rağmen, işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması hâlinde kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme,  

İşlenen verilerin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle kişinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme, 

Kişisel verilerin kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğraması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.  

Söz konusu haklar, kişisel veri sahipleri tarafından yazılı olarak ya da kayıtlı elektronik posta adresi üzerinden iletildiğinde her hâlükârda 30 (otuz) gün içerisinde değerlendirilerek sonuçlandırılacaktır. Taleplere ilişkin olarak herhangi bir ücret talep edilmemesi esas olmakla birlikte, ATIK MARKET, Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenen ücret tarifesi üzerinden ücret talep etme hakkını saklı tutar. 

Rıza ve Politika'daki Değişiklikler 
ATIK MARKET, Politika ile ziyaretçilerine Çerez kullanımı konusunda detaylı açıklama sunmayı ve Çerez tercihleri konusunda bilgilendirmede bulunmayı hedeflemiştir. Bu bakımdan, Portal’de yer alan Çerez bilgilendirme uyarısının kapatılması ve Portal’in kullanmaya devam edilmesi halinde Çerez kullanımına rıza verildiği kabul edilmektedir. Ziyaretçilerin Çerez tercihlerini değiştirme imkânı her zaman saklıdır. 

ATIK MARKET, Politika hükümlerini dilediği zaman değiştirebilir. Güncel Politika Portal’de yayınlandığı tarihte yürürlük kazanır. 

Oturum Çerezleri: Oturum çerezleri ziyaretçilerimizin Portal’i ziyaretleri süresince kullanılan, tarayıcı kapatıldıktan sonra silinen geçici çerezlerdir. Bu tür çerezlerin kullanılmasının temel amacı ziyaretiniz süresince Portal’in düzgün bir biçimde çalışmasını sağlamaktır. Örneğin; birden fazla sayfadan oluşan çevrimiçi formları doldurmanızın sağlanmaktadır.  

Kalıcı Çerezler: Kalıcı çerezler Portal’ın işlevselliğini artırmak, ziyaretçilerimize daha hızlı ve iyi bir hizmet sunmak amacıyla kullanılan çerez türleridir. Bu tür çerezler ziyaretçi tercihlerini hatırlamak için kullanılır ve tarayıcılar vasıtasıyla kullanılan cihazda depolanır.  Kalıcı çerezlerin bazı türleri Portal’i kullanım amacınız gibi hususlar göz önünde bulundurarak sizlere özel öneriler sunulması için kullanılabilmektedir. 
Kalıcı çerezler sayesinde Portal, aynı cihazla tekrardan ziyaret etmeniz durumunda, cihazınızda Portal tarafından oluşturulmuş bir çerez olup olmadığı kontrol edilir ve var ise, sizin siteyi daha önce ziyaret ettiğiniz anlaşılır ve size iletilecek içerik bu doğrultuda belirlenir ve böylelikle sizlere daha iyi bir hizmet sunulur. 

Teknik Çerezler: Teknik çerezler ile Portal’in çalışması sağlanmakta, internet sitesinin çalışmayan sayfaları ve alanları tespit edilmektedir. 

Doğrulama Çerezleri: Ziyaretçilerin şifrelerini kullanarak Portal’e giriş yapmaları durumunda, bu tür çerezler ile, ziyaretçinin Portal’de ziyaret ettiği her bir sayfada site kullanıcısı olduğu belirlenerek, kullanıcının her sayfada şifresini yeniden girmesi önlenir.  

Hedefleme/Reklam Çerezleri: Portal’de kullanıcılara sunulan reklamları özelleştirmek ve zaten görüntülenmiş reklamların tekrar gösterilmesini engellemek için kullanılan çerez türleridir. 

Kişiselleştirme Çerezleri: Kullanıcıların tercihlerini farklı Portal sayfalarını ziyarette de hatırlamak için kullanılan çerezlerdir. Örneğin, seçmiş olduğunuz dil tercihinizin hatırlanması. 

Analitik Çerezler: Analitik çerezler ile Portal’i ziyaret edenlerin sayıları, Portal’da görüntülenen sayfaların tespiti, Portal ziyaret saatleri, Portal sayfaları kaydırma hareketleri gibi analitik sonuçların üretimini sağlayan çerezlerdir.